Jaunā pētījumā, ko veica Rush Memory and Aging Project (RMAP), atklāts, ka regulāra olu lietošana uzturā ir saistīta ar samazinātu Alcheimera slimības un ar to saistīto patoloģiju attīstības risku. Pētījumā piedalījās vairāk nekā 1000 vecāka gadagājuma pieaugušo Amerikas Savienotajās Valstīs, un tas ilga vidēji septiņus gadus. Pētījums tika publicēts Journal of Nutrition
Dalībnieki tika sadalīti grupās, pamatojoties uz to, cik bieži viņi ēda olas. Izrādījās, ka tiem, kas ēda vairāk nekā vienu olu nedēļā, bija gandrīz uz pusi mazāks risks saslimt ar Alcheimera slimību. Saskaņā ar pēcnāves autopsijas datiem šajā grupā bija arī zemāka Alcheimera slimības izraisītu smadzeņu bojājumu sastopamība.
Zinātnieki norāda, ka aptuveni 39% no olu aizsargājošās iedarbības ir izskaidrojama ar augsto holīna saturu, kas ir svarīga uzturviela, kas nepieciešama smadzeņu un nervu sistēmas darbībai. Olas ir galvenais holīna avots uzturā, un tās satur arī omega-3 taukskābes un luteīnu, kam piemīt arī neiroprotektīva iedarbība.
“Šie dati apstiprina holīna nozīmi un padara olas par praktisku elementu demences profilakses stratēģijās,” norāda pētījuma autori.
Pētījums ir īpaši nozīmīgs, ņemot vērā, ka gandrīz 83% dalībnieku bija ģenētiska predispozīcija Alcheimera slimībai (ApoE-ε4 alēles nesēji). Neskatoties uz to, mērena (2 un vairākas reizes nedēļā) olu lietošana uzturā uzrādīja ievērojamu profilaktisko efektu.