Grandtitonas nacionālais parks Vaiomingā (ASV) ir pazīstams ar majestātiskajiem kalnu skatiem, bagātīgo floru un faunu. Nesen šis apskates objektu saraksts ir paplašināts. Kā izrādījās, parkā dzīvo vismaz viena viltīga lapsa, kas slepus aiznes tūristu pie teltīm novilktos apavus.
Saskaņā ar laikraksta The New York Times (NYT) sniegto informāciju, 2025. gada jūnija beigās Grandtitonas parka pārvalde pie kempinga parka teritorijā izvietoja zīmes, kurās attēlota lapsa, kas mutē tur sporta apavus. Pievienotajā tekstā bija teikts:
“Meklēšana notiek par apavu zādzību īpaši lielā apmērā. Izdarītie noziegumi: atstātu kreisas kājas apavu (tie garšo labāk), iešļūceņu un tūristu pašcieņas zādzības; sabiedriskās kārtības un pāru integritātes pārkāpšana.”
Tika arī ziņots, ka noziedznieces kontā bija 19 epizodes, un pēdējo reizi viņa tika redzēta bēgam ar kedām zobos, bez mazākās nožēlas pazīmes.
Zem paziņojuma viņi novietoja plakātu ar lauku dienu skaitīšanai kopš pēdējā zuduma (kur viņi rakstīja “nulle”) un aicinājumu neatstāt apavus ārpusē, bet gan ievietot tos teltīs vai furgonos.
Situācija nesen ieguva negaidītu pavērsienu: līdz jūlija vidum no tūristiem nozagto apavu skaits bija pieaudzis līdz 32. Grandtitonas sociālo mediju lapā ievietotajā video atklājās, ka tas lielā mērā bija pašu ceļotāju provokāciju rezultāts.
Parka vadība puspajokam publicētā video sūdzējās, ka paziņojums par pūkaino zagli atpūtniekos ir pamodinājis vēlmi pēc “upurēšanās”. Cilvēki sāka nevis slēpt apavus, bet aktīvāk atstāt tos ārā – lai lapsai būtu laupījums, ja viņa pēkšņi parādītos.
Savvaļas dzīvnieku pievilināšana un to apmācība mijiedarbībai ar cilvēkiem ir bīstama, atgādināja video autori un aicināja izbeigt šādus “piedāvājumus”, citējot lemuru karali Džulianu, vienu no amerikāņu multfilmas “Madagaskara 2” varoņiem.
Parka sabiedrisko attiecību speciāliste Emīlija Deivisa NYT pastāstīja, ka kempinga teritorijā pamanīta viena lapsa, taču pazudušajos apavos varētu būt iesaistīti arī citi dzīvnieki. Viņa paskaidroja, ka palaidnības video tika publicēts, lai pievērstu uzmanību situācijai un censtos “saglabāt savvaļas dzīvniekus un nodrošināt cilvēku drošību”.
Var tikai minēt, kas pamudina vienu vai vairākas lapsas nozagt pārgājēju apavus. Kristīne Kombsa, dabas aizsardzības speciāliste no organizācijas “Wyoming Wildlife Advocates”, pieļāva, ka izskaidrojums meklējams lapsu tuvībā ar mājas suņiem — abas sugas pieder pie vienas suņu dzimtas un ir inteliģentas un rotaļīgas.
Neparastā “atkarība” varētu būt arī pozitīvas pastiprināšanas rezultāts. Saņemot ēdiena atlīdzību kaut kur apava tuvumā, varētu rasties asociācija starp priekšmetu un ēdienu. Turklāt cilvēku valkātie apavi, visticamāk, ir pievilcīgi to smaržas dēļ. Iespējams, lapsa urinē uz apava un atstāj šādas smaržas pēdas mežā, lai iezīmētu savu teritoriju, piebilda Kombss.
Lai nu kā, fakts, ka viena vai vairākas lapsas ir sākušas tik ļoti tuvoties tūristiem, ka izdodas nozagt viņu apavus, rada nepatikšanas, pirmkārt, pašiem dzīvniekiem. Indivīdi, kas zaudējuši bailes no cilvēkiem, meklē pie viņiem barību vai sāk izrādīt agresiju, var tikt noķerti un nogalināti, brīdināja parka pārstāve.