Krievijas delegācijas vadītāja sarunās Stambulā Vladimira Medinska priekšlikums par pamieru Ukrainā uz laiku līdz trim dienām, lai “satīrītu līķus”, nav loģisks; ir nepieciešams ilgtermiņa pamiers, sarunā ar žurnālistiem platformā Zoom paziņoja prezidents Volodimirs Zelenskis.
Viņš uzsvēra, ka pamiers ir nepieciešams, lai apturētu slepkavības, un Ukraina nav mainījusi savu nostāju šajā jautājumā – Kijiva uzstāj uz beznosacījumu pamieru vismaz uz 30 dienām. “Kā viņi teica par pamieru – viņi ir gatavi uz divām vai trim dienām ilgu pamieru, lai savāktu kritušos no kaujas lauka. Es domāju, ka viņi ir idioti, jo pamiers ir nepieciešams tāpēc, lai nebūtu kritušo,” uzsvēra Zeļenskis . Pēc viņa teiktā, Krievijai pamiers ir nepieciešams “nelielai pauzei karā”.
Ukrainas prezidents piebilda, ka frontē notiek bojāgājušo karavīru līķu apmaiņa pat bez īslaicīgas pamiera, un Maskava ar šādiem paziņojumiem simulē diplomātiskus centienus aizkavēt Vašingtonas sankciju ieviešanu pret Krieviju. “Es ļoti vēlos, lai mūsu amerikāņu partneri nosūtītu Senātam sankciju paketi un ar stingrām sankcijām izdarītu spiedienu uz krieviem uz pamieru. Viņi to vēl nesaprot citādi,” uzsvēra Zelenskis.
Prezidents apstiprināja plānus jaunai plaša mēroga ieslodzīto un aizturēto, kā arī mirušo līķu apmaiņai. Pēc viņa teiktā, Stambulā puses vienojās par apmaiņu formātā “1000 pret 1000”, varētu būt arī papildu “200 pret 200″, jo Ukraina ir arī izvirzījusi jautājumu par militārpersonām, politieslodzītajiem un žurnālistiem, kas pakļauti papildu apmaiņai,” atzīmēja Ukrainas prezidents. Maskava un Kijiva šonedēļ viena otrai iesniegs apmaiņai paredzēto vārdu sarakstus.
2. jūnija pēcpusdienā Stambulā notika otrā tiešo sarunu kārta starp Krieviju un Ukrainu par gandrīz trīsarpus gadus ilgušā kara izbeigšanu. Kā pēc tikšanās ziņoja Medinskis , Maskava ierosināja Kijivai “uz divām vai trim dienām pārtraukt militārās darbības atsevišķos frontes posmos”. “Lai komandieri varētu savākt savu karavīru līķus. Tagad ir karsts, situācija tur ir pelēkajā zonā – epidēmijas draudi,” viņš teica. Pēc Krievijas sarunu vadītāja teiktā, šo priekšlikumu izstrādās Krievijas un Ukrainas militārie speciālisti.
Turklāt Krievija savā memoranda projektā izvirzīja divus kara izbeigšanas variantus. Pirmais paredz pakāpenisku Ukrainas bruņoto spēku izvešanu no četriem reģioniem, kurus daļēji okupē Krievijas karaspēks, līdz “saskaņotam” attālumam no Krievijas robežām. Otrais scenārijs nesatur tiešu prasību par teritoriju nodošanu, bet ietver 12 nosacījumus, tostarp mobilizācijas apturēšanu Ukrainā, kā arī starptautisko ieroču piegāžu apturēšanu, garantiju par “sabotāžas” izbeigšanu Krievijas teritorijā utt.
Zelenskis, komentējot Krievijas memoranda noteikumus, sacīja, ka tie ir līdzīgi Krievijas “ultimātiem”.