20. aprīlī no plkst. 10:00 līdz 16.00 Liepājā notiks “Skola 2030” rīkotā, izglītības rīcībpolitikas veidotājiem un īstenotājiem domātā profesionālā konference “Lietpratība sākumizglītībā”. Konference būs veltīta bērna mācībām agrīnā vecumā, skatot kopumā bērnu formālās izglītības sākuma posmu – no pirmsskolas 1,5 gada vecumā līdz sākumskolai desmit, vienpadsmit gadu vecumā. Šajā laikā bērniem mācībās īpaši svarīgi gūt daudzveidīgu tiešu pieredzi, pētīt, eksperimentēt un atklāt, tā veidojot pirmos priekšstatus par lietām un parādībām, un vienlaikus likt pamatus vispārīgām prasmēm – domāt kritiski un radoši, sadarboties, apzināties un pārvaldīt savas emocijas un rīcību. Ar Britu Padomes Latvijā atbalstu Latvijā ieradusies un ar īpašu lekciju konferenci atklās Oksfordas Universitātes vadošā pētniece un izglītības psiholoģijas profesore Ketija Silva (Kathy Sylva), PhD.
Šī ir trešā konference, kas tiek organizēta Valsts izglītības satura centra (VISC) ESF projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” ietvaros. Tā notiek laikā, kad gatavojamies pakāpeniski un pēctecīgi sākt ieviest pilnveidotu mācību saturu un pieeju Latvijā – 2018./2019. mācību gadā visās pirmsskolās Latvijā, bet nākamajos gados secīgi pārējos vecumposmos, tā stiprinot mūsdienīgas lietpratības izglītību. Tāpēc konferencē tiks ruāts par metodēm un savstarpējo pieredzi sākumizglītībā. Šī primāri ir pirmsskolu un sākumskolu rīcībpolitikas konference, un tās laikā turpināsim sarunu par uzsvaru maiņu mācību saturā un pieejā Latvijā.
Konferenci ar ievadrunu atklās VISC vadītājs Guntars Catlaks. Programmu dienas garumā veidos trīs tematiskie virzieni: Kā bērns mācās? Ko ir vērtīgi mācīties? Kā novērtēt, ko bērns mācās? Konferences ievadrunā “Pārvērtējot pirmsskolas mācību saturu 21. gadsimtam” Ketija Silva (Kathy Sylva), ieskicēs spriedzi, kāda veidojas, cenšoties izvēlēties, kam mācību saturā pievērst galveno uzmanību – bērna “gatavībai skolai” vai vispārīgo pamatprasmju attīstībai kā pašregulācijai. K. Silva sniegs ieskatu, kā kvalitatīvi īstenots mācību process var nozīmīgi ietekmēt skolēnu pašregulācijas spēju attīstību. Konferences ievadrunas noslēgumā varēs iepazīties ar ES finansēta pētījuma rezultātiem, kurā gan skolotāji, gan vecāki izteikuši savu viedokli par 21. gadsimta pirmsskolas izglītības mērķiem. Arita Lauka, “Skola2030” Pirmsskolas pedagogu profesionālās pilnveides vadītāja, konferences ievaddaļā runās par skolotāja lomu sākumizglītībā. Latvijas izglītības sistēmā mainās mācību pieeja – no mācīšanas kā zināšanu sniegšanas uz mācīšanās vadīšanu, un tas būtiski maina skolotāja lomu, kā arī vidi, kurā mācīšanās notiek.
Ievaddaļā un noslēgumā notiks kopīgās plenārsēdes. Dienas vidū notiks paralēlās sesijas – darbnīcas, diskusijas, pētījumu un labās prakses prezentācijas. Pilna konferences tiešraides programma pielikumā. Konference notiek ar Britu Padomes Latvijā un Swedbank atbalstu.
Visi interesenti konferences saturam var sekot tās tiešraidē, “Skola2030” Facebook profilā
Elīna Avota
projekts “Kompetenču pieeja mācību saturā”